Jak sobie radzić w trudnych sytuacjach

Na dzisiejszych zajęciach z uczniami Branżowej Szkoły Wielozawodowej I st. im. św. Jana Pawła II w Jabłonce postanowiliśmy wspólnie opracować praktyczny instruktaż dla rozpoznawania, nazywania i znajdowania sposobów rozwiązywania trudnych sytuacji. Nie ma takiej osoby, która nie stanęła w obliczu jakiejś sytuacji trudnej typu: trudności szkolne, komplikacje w relacjach, konflikty w przyjaźniach czy w rodzinie, problemy zdrowotne własne lub osoby bliskiej. Ważne jest, żebyśmy pamiętali o tym, że nie jesteśmy sami, bo doznajemy tych samych odczuć jak stan nieprzyjemnego napięcia, niepokoju, silnego rozdrażnienia, irytacji, którym często towarzyszą przyspieszone bicie serca, potliwość, płytki oddech, drżenie rąk czy suchość w gardle. Dlatego warto uzmysłowić sobie, że stres jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Aby lepiej przedstawić sposoby radzenia w trudnych sytuacjach uczniowie mieli za zadanie opracowanie w grupach tzw. „WIZYTÓWKI STRACHA – WIZYTÓWKI PRZESZKODY” czyli wypisanie co tracą przez daną sytuację?, jakimi się stają?, i jaki wpływ ma ona na dalsze ich zachowanie. Następnie na przygotowanych załącznikach musieli przejść przez „OPERACJĘ SZPIEG”, która była podzielona na cztery etapy dążące do znajdowania rozwiązania trudnej sytuacji. Dzięki takiemu podejściu do trudności z jakimi przyjdzie się nam mierzyć możemy stwierdzić, że sytuacja problemowa składa się z kilku mniejszych kwestii i że część z nich można z łatwością rozwiązać.