fbpx

Złotnik-Jubiler

Złotnik-jubiler
jak sugeruje sama nazwa, jest osobą zajmującą się profesjonalnym wykonawstwem, naprawą i konserwacją biżuterii i przedmiotów użytkowych, wykonanych ze złota, srebra, czy platyny, a także zawierających kamienie szlachetne. Osoba wykształcona w tym zakresie opracowuje projekty biżuterii i innych przedmiotów, a następnie realizuje je z wykorzystaniem znanych sobie technik i posiadanych materiałów, które wybiera i selekcjonuje wedle posiadanej wiedzy i doświadczenia. Złotnik zajmuje się także modyfikacją i naprawą biżuterii i przedmiotów użytkowych przyniesionych przez klientów – rozszerzaniem i zwężaniem pierścionków i bransoletek, pozłacaniem różnego rodzaju przedmiotów, łączeniem złamanych, czy pękniętych elementów.

Złotnik-jubiler
Nauka bezpłatna w całym cyklu nauczania
Charakterystyka kierunku Zadaniem złotnika jest wytwarzanie biżuterii z materiałów szlachetnych (również z dodatkiem kamieni szlachetnych) oraz innych przedmiotów przeznaczonych do użytku indywidualnego. Złotnik zajmuje się również projektowaniem, naprawą i konserwacją wyżej wymienionych wyrobów jak również ich ewentualną przeróbką (przetapianiem, ozdabianiem, skracaniem, zmniejszaniem) na zlecenie klienta. Złotnik może również zajmować się skupem metali szlachetnych i wyceną takowych wyrobów. W swojej pracy posługuje się najczęściej specjalistycznym sprzętem, takim jak imadła, szczypce, nożyce, młoty, przecinaki, szlifierki, pilniki, lupy jubilerskie czy prasy.
Czas trwania nauki 3 lata w systemie dziennym – szkoła na prawach szkoły publicznej
Wykształcenie Zawodowe – nauka kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe
Kwalifikacje zawodowe Wykonywanie i naprawa wyrobów złotniczych i jubilerskich
Kwalifikacje dodatkowe 1) Prawa jazdy kat. B 

2) Kurs cukiernika

3) Kurs operatora wózków jezdniowych (widłowych)

4)Kursy operatora koparko- ładowarki

(Dodatkowo proponowane kursy wg zainteresowań uczniów)

Perspektywy zawodowe Złotnik może pracować w pracowniach  jubilerskich – złotniczych bądź sklepach z wyrobami jubilerskimi. Bardzo często wykwalifikowani jubilerzy z doświadczeniem otwierają własne zakłady, gdzie oferują wyroby samodzielnie wytworzone i oferują wszelkie usługi z nimi związane.
Perspektywy dalszej edukacji Kontynuowanie nauki w:
Branżowej Szkole II stopnia zdobycie drugiego zawodu pokrewnego oraz  maturyLiceum Ogólnokształcącym dla dorosłych – uzyskanie matury. 

Kontynuowanie nauki w formie innych kursów kwalifikacyjnych

Wykaz przedmiotów zawodowych *Podstawy złotnictwa i jubilerstwa 

*Technologia robót złotniczych i jubilerskich

*Działalność gospodarcza w złotnictwie i jubilerstwie

*Język obcy w usługach złotniczo-jubilerskich