Malujemy orawskie talorki i skrzynie

Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej od 2001 roku obok tradycyjnego zwiedzania prowadzi także zajęcia edukacyjne, w których mieliśmy przyjemność uczestniczyć 7 kwietnia 2022r. Obok stałych propozycji pojawiają się także czasowe, które nawiązują do różnych zwyczajów związanych z rokiem obrzędowym i daną porą roku. Większość zajęć tak jak i te, w których uczestniczyła młodzież z naszej Szkoły odbywa się w dawnych orawskich chałupach i zagrodach, oddalonych o ok. 10 min. piechotą od wejścia do skansenu, bez wygód i wynalazków współczesności, wyposażonych w sprzęty, które niegdyś były w powszechnym użyciu. Nasi wychowankowie uczestniczyli w zajęciach polegających na malowaniu orawskich talorkow i skrzyni na skarby . W trakcie spotkania uczestnicy zobaczyli i poznali przeznaczenie, technik i zdobnictwo dawnych talerzy orawskich i miniaturowych skrzyneczek, które mogli sami przyozdobić wybranym przez siebie ornamentem pod okiem instruktora pana Mariana Smreczak . Podczas zajęć uczniowie mogli chociaż na chwilę przenieść się w dawne czasy swoich dziadków, a nawet pradziadków , a izba – dawna olejarnia z Orawki podczas warsztatów ożyła na nowo śmiechem i pracą przebywających w nich naszych uczniów zafascynowanych przeszłością. Pomalowane pięknie talerze i skrzynie będą stanowić wyjątkową pamiątkę dla naszych wychowanków z pobytu w skansenie.