fbpx

Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności

  • gallery
  • gallery
  • gallery
Każdego roku choroby przenoszone przez żywność dotykają 1 na 10 osób na całym świecie. Istnieje ponad 200 takich chorób – niektóre z nich są łagodne, inne zaś śmiertelne.
7 czerwca 2023 roku po raz piąty obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności ustanowiony w 2018 roku, na podstawie rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, z inicjatywy Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO. Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności ma na celu podnoszenie świadomości i promowanie właściwych zachowań w obszarze bezpieczeństwa żywności i właśnie to było głównym tematem dzisiejszego spotkania uczniów w Branżowej Szkole Wielozaowodowej I st. im. św. Jana Pawła II w Jabłonce.
Hasło tegorocznej edycji: “Normy dla żywności ratują życie” podkreśla rolę, jaką bezpieczna żywność odgrywa w zapewnieniu zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi, oraz wzywa do podjęcia szeregu konkretnych działań w celu zwiększenia bezpieczeństwa żywności.
Bezpieczna żywność jest jednym z najważniejszych gwarantów dobrego zdrowia. Kampania podkreśla potrzebę przekształcenia systemów żywnościowych w taki sposób, aby zapewniały lepsze zdrowie w sposób zrównoważony, w celu zapobiegania większości chorób przenoszonych drogą pokarmową. Osoby odpowiedzialne za tworzenie polityki w zakresie systemów żywnościowych, praktycy i inwestorzy są zachęcani do zmiany kierunku swoich działań w celu zwiększenia zrównoważonej produkcji i konsumpcji bezpiecznej żywności.
Wszyscy mamy do odegrania pewną rolę; niezależnie od tego, czy uprawiamy, przetwarzamy, transportujemy, przechowujemy, sprzedajemy, kupujemy, przygotowujemy czy podajemy żywność, bezpieczeństwo żywności jest w naszych rękach. Jeśli będziemy współpracować, wszyscy możemy przyczynić się do tego, by żywność była bezpieczniejsza i zdrowsza.
WHO, wspólnie z FAO i my również zachęcamy do przyłączenia się do kampanii w ramach Światowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności, aby zapewnić wszystkim bezpieczną żywność.
Gromczak Agnieszka