„Nie tłusty tydzień” – Dzień III

W trzecim dniu realizacji inicjatywy pn. „Czwartek słodki nie tylko tłusty” młodzież z Branżowej Szkoły Wielozawodowej I st. im. św. Jana Pawła II w Jabłonce wzięła udział w spotkaniu z panią psycholog. Pani Ania podczas wykładu przedstawiła problem jakim niewątpliwie jest uzależnienie od niezdrowej żywności. Według informacji jakie podała Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia polskie dzieci i młodzież są najbardziej tyjącą grupą wśród społeczności Europy. Niestety przetworzona żywność, która jest wszechobecna na rynku i słodkie, gazowane napoje, w tym również napoje energetyzujące przyczyniają się do tego zjawiska.
Młodzież i bardzo często dzieci już od najmłodszych lat niestety sięgają po napoje energetyzujące. Najważniejszym celem spożycia napojów energetyzujących jest zmniejszenie uczucia zmęczenia, poprawa samopoczucia i wydolności organizmu. Co na dłuższą metę nas uzależnia. Poza tym jak podaje Akademia Dietetyki napoje energetyzujące zawierają wysoki poziom cukru, z którego też wynika ich kaloryczność na poziomie 40-50kcal/100ml. Ponadto zawierają blisko 32-48mg kofeiny w 100ml produkty, czyli standardowa puszka (zazwyczaj 250ml) zawiera już od 80 do 120mg kofeiny. Dla porównania filiżanka (100ml) kawy parzonej zawiera około 60mg kofeiny, zaś filiżanka kawy rozpuszczalnej w granicach od 40 do 70mg, natomiast kawa zwana „bezkofeinową” zaledwie 3mg. Spożycie 5 puszek napoju energetyzującego, czyli w przeliczeniu przyjęcie 500mg kofeiny może wiązać się z zatruciem kofeiną.
Pocieszającym może być fakt, że do sejmu trafił projekt ustawy o zakazie sprzedaży dzieciom i młodzieży tzw. „energetyków”. Liczymy, że po dzisiejszych zajęciach nasi podopieczni będą świadomie sięgać po zdrowe napoje – przede wszystkim wodę, a także będą starać się zdrowo odżywiać.
Pamiętajmy – zawsze mamy wybór!!