„Nie zawsze wędzone trzyma dłużej – NIE PAL ! NIE TRUJ !”

Jak co roku, zawsze w trzeci czwartek listopada obchodzony jest w Polsce jak i na całym świecie Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Również uczniowie Branżowej Szkoły Wielozawodowej I stopnia im. św. Jana Pawła II w Jabłonce wzięli udział w akcji promującej rzucanie palenia pod hasłem „Nie zawsze wędzone trzyma dłużej – NIE PAL ! NIE TRUJ ! Działania wychowanków skierowane były głównie na pokazanie innym jakie zagrożeniem dla zdrowia i życia ma palenie tytoniu. Przypomniano że papierosy zawierają 4 tys. szkodliwych dla zdrowia związków, z czego wiadomo, że 40 z nich jest przyczyną zachorowań na nowotwory. Do związków o działaniu rakotwórczym należą między innymi: nikotyna, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru. Zorganizowane zajęcia obejmowały projekcję filmu o przewrotnym tytule „ Dlaczego warto palić papierosy”, w którym pokazano młodzieży z jakimi skutkami muszą się liczyć wdychając dym papierosowy i do powstania jakich chorób może to doprowadzić. Następnie uczniowie zrobili gazetkę tematyczną, aby jeszcze bardziej zwrócić uwagę innym na negatywne skutki palenia. Na sam koniec zajęć przeprowadzono krótkie scenki rodzajowe, w których młodzież obalała mity w jakie wierzą palacze. Mamy nadzieję że tego typu zajęcia przyczynią się do zmniejszenia palenia tytoniu wśród wychowanków i dadzą sporo do myślenia dla tych, którzy będą po raz pierwszy chcieli zapalić papierosa. Pamiętajmy, że tytoń to zagrożenie dla naszego środowiska.