SYMBOLE WIELKANOCNE – ZAJĘCIA PLASTYCZNO-TECHNICZNE

Radosny czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych w Branżowej Szkole Wielozawodowej I stopnia im. św. Jana Pawła II w Jabłonce upływa uczniom pod hasłem kreatywności, wyobraźni, ale przede wszystkim tradycji. Tradycje i zwyczaje stanowią podstawę natomiast kreatywność i wyobraźnia wiążą się z zajęciami, które zostały zorganizowane dla młodzieży przez panią Małgorzatę Cegielną – Czerwień , a mianowicie warsztaty plastyczno-techniczne związane ściśle z tematyką wielkanocną. Uczestnicy pracując w grupach przygotowywali plakaty ukazujące główne symbole wielkanocne. Mieli okazję też pokazać swoją kreatywność, pobudzić wyobraźnię, pracować z różnymi materiałami i strukturami. Podczas procesu tworzenia wychowankowie prowadzili dyskusję dotyczącą tematu prac, w której pokazali, że posiadają olbrzymią wiedzę na temat symboli wielkanocnych, widać było, że znają je doskonale, ich historię oraz znaczenie w naszej polskiej, a także orawskiej kulturze. Chętnie podzielili się wzajemnie opowieściami swoich rodziców, czy dziadków dotyczących zwyczajów i tradycji powiązanych z tymi symbolami. Śmiało można stwierdzić, że młodzież szanuje ten dorobek kulturowy i praktykuje go na wzór swoich przodków. Finalne prace zostały rozwieszone na korytarzach naszej szkoły, pięknie zdobiąc je wprowadzają już wspaniałą, świąteczną atmosferę.