Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i 25-lecie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Barka” Koło w Jabłonce

W dniu 5 maja 2022 roku obchodzono w Jabłonce Dzień Godności Życia połączony z 25-leciem Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Barka” . W uroczystości brali udział między innymi przedstawiciele Branżowej Szkoły Wielozawodowej I stopnia im. św. Jana Pawła II w Jabłonce oraz  uczniowie.

„Barka” jest miejscem, w którym dzieci, młodzież i dorośli z niepełnosprawnością znajdują swoje miejsce ucząc się życia i aktywnie spędzają czas, biorąc udział w różnych zajęciach, wycieczkach i w integracji z różnymi instytucjami. Również ubogacają społeczeństwo Orawy swoją działalnością w zakresie kultury i postrzegania godności osób, tak często wykluczanych z życia społecznego.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą sprawowaną w kościele Przemienia Pańskiego przez księdza proboszcza Kazimierza Czepiela. Następnie wszyscy udali się do Orawskiego Centrum Kultury, gdzie powitano zaproszonych gości i  przedstawiono działalność PSONI.  Następnie wychowankowie „Barki” oraz ich opiekunowie wystawili przepiękne wzruszające przestawienie ukazujące historię powstanie ośrodka oraz jego funkcjonowanie. Niepełnosprawni dzieci, młodzież i dorośli w formie przepięknej dramy na tle muzyki prezentowali swoje talenty muzyczne, taneczne i plastyczne, wspomagani przez swoich wychowawców. Po uroczystości zorganizowano poczęstunek przygotowany między innymi przez naszą młodzież kształcącą się w zawodzie kucharz oraz panie instruktorki pod okiem pani kierownika  Centrum Kształcenia i Wychowania, filia w Jabłonce. Również nasi uczniowie pomagali obsługiwać przybyłych gości.