fbpx

Pierwsza pomoc przedmedyczna

  • gallery
  • gallery
  • gallery
  • gallery
W dniu 21.03.2022 r. w Branżowej Szkole Wielozawodowej I st. im. św. Jana Pawła II w Jabłonce odbyło się szkolenie oraz pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie zostało przeprowadzone przez wykwalifikowanych ratowników Ochotniczej Straży Pożarnej w Jabłonce. Podczas spotkania zostały omówione zasady udzielania pierwszej pomocy, uwzględniające wszystkie podstawowe zagadnienia niezbędne do wykonania prawidłowych czynności wobec osoby poszkodowanej wskutek urazu lub nagłego ataku choroby, celem ratowania jej zdrowia i życia do czasu pojawienia się wykwalifikowanych ratowników.
Prowadzący uświadomili uczestnikom, że pierwsze minuty decydują o życiu poszkodowanego i to od nas – potencjalnych świadków wypadku, od naszej wiedzy i umiejętności może zależeć ludzkie życie.
Podczas zajęć, za pomocą scenek rodzajowych ukazany został sposób wykonywania pewnych czynności chociażby reanimacji, resuscytacji, ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Uczestnicy szkolenia mieli również możliwość, aby poćwiczyć próbując swoich sił i umiejętności. Pokazano też jak wykonać różnego rodzaju opatrunki w zależności od ran, co zrobić kiedy złamana lub zwichnięta jest kończyna albo gdy poszkodowany dusi się, bo ciało obce przedostało się do jego organizmu.
Mamy ogromną nadzieję że dzięki takiemu szkoleniu uczestnicy nabyli niezbędną wiedzę, konieczną do udzielania pierwszej pomocy, a tym samym, że potrafią ratować zdrowie i życie .