Uroczystość uczczenia pamięci porucznika Wendelina Dziubka w Jabłonce

W dniu 4 marca 2022 roku odbyła się na cmentarzu w Jabłonce uroczystość uczczenia pamięci porucznika Wendelina Dziubka. W tym dniu przypada 125 rocznica urodzin tego wybitnego działacza Orawy i bojownika o niepodległość Polski. Organizatorem upamiętnienia tego wybitnego Orawianina był wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak. Obecni byli przedstawiciele różnych instytucji, administracji samorządowej, wojska, policji, Związku Podhalan i szkoły. W uroczystości brali udział również przedstawiciele Branżowej Szkoły Wielozawodowej I st. im. św. Jana Pawła II w Jabłonce na czele z panią dyrektor Grażyną Pilch. Najpierw odbył się uroczysty przemarsz delegacji na grób śp. Por Wenedlina Dziubka, następnie odśpiewano hymn Polski. Po czym pan wójt przypomniał zasługi tego wielkiego Polaka i złożono kwiaty od wszystkich delegacji, również z naszej szkoły.
Wendelin Dziubek urodził się 4 marca 1897 roku. w Jabłonce na Górnej Orawie. Od młodości aktywnie działał na rzecz Polski. Od 1912 roku był członkiem Towarzystwa Miłośników Języka Ojczystego w Jabłonce. W czasie I wojny światowej jako oficer węgierski brał czynny udział w kampaniach I wojny światowej. W 1919 roku zorganizował w Czarnym Dunajcu (w ramach 1 Pułku Strzelców Podhalańskich) Legię Spisko-Orawską. Został jej dowódcą. Legia miała walczyć o niepodległość tych ziem i przyłączenie do Polski. Po ogłoszeniu przeprowadzenia plebiscytu na Spiszu i Orawie, stworzył na Orawie Tajną Organizację Wojskową, której kadrę stanowili żołnierze Legii Spisko-Orawskiej, a on był jej komendantem. TOW miała na Orawie ponad 600 zaprzysiężonych członków a podlegała Ministerstwu Spraw Wojskowych. Niezależnie od tego, wiosną 1920 r., na wniosek Komisji Międzysojuszniczej Plebiscytowej, był organizatorem Straży Granicznej na Orawie. Do plebiscytu nie doszło. Polska walcząca wówczas z naporem wojsk sowieckich została zmuszona do wyrażenia zgody na rezygnację z przeprowadzenia plebiscytu i zdaniu się na decyzję Rady Ambasadorów. Po jej ogłoszeniu 28 lipca 1920 r. nastąpił podział terenów plebiscytowych. Polsce przypadła niewielka ich część. Mimo to w niedzielę 8 sierpnia 1920 r. zorganizowano w Jabłonce wielką uroczystość, po uroczystej mszy świętej „odbyła się defilada Kompanii Honorowej i Banderii Konnej pod dowództwem por. Wendelina Dziubka”. Później por. Dziubek walczył na wojnie z bolszewikami, gdzie został ranny. Za te działania odznaczony został m.in. Krzyżem Niepodległości, Medalem Pamiątkowym za wojnę 1918-1921, Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, Krzyżem Legionowym, a także Srebrnym Krzyż Zasługi. Po przeniesieniu do rezerwy, ukończył seminarium nauczycielskie w Krakowie, po czym został kierownikiem szkoły powszechnej w Jabłonce. W dniu 17 lipca 1929 r. uroczyście witał prezydenta Ignacego Mościckiego, podczas jego wizyty w Jabłonce. Na początku roku szkolnego 1933/1934, został przeniesiony do Odrowąża. Zmarł 25 stycznia 1939 r. w Podwilku. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Jabłonce, a pogrzeb miał charakter orawskiej manifestacji patriotycznej.