Warsztaty ekologiczne ,,Z książką w tle.”

W dniu 03.03 2023 roku w Branżowej Szkole Wielozawodowej I st. im. św. Jana Pawła II w Jabłonce w ramach inicjatywy ,,Czysty świat tego nam brak”, której liderem jest Mazowiecka Komenda Wojewódzka OHP ruszyły pierwsze zajęcia. Celem inicjatywy jest promowanie działań ekologicznych i odpowiedzialności społeczeństwa za środowisko oraz rozbudzanie potrzeby kontaktu z przyrodą. Dlatego właśnie dzisiaj zorganizowane zostały tego typu warsztaty dla chętnej młodzieży , której pierwszym zadaniem było wyszukanie i przyniesienie ze swoich domowych biblioteczek książek i publikacji o charakterze ekologiczno-przyrodniczym. Ekologia to szczególna nauka, dzięki której dowiadujemy się o tym fakcie, jak funkcjonuje przyroda, jakie są oddziaływania między organizmami a środowiskiem, wzajemne relacje i zależności. Jaka jest w tym wszystkim rola człowieka? Co sprawia, że świat zmienia się na naszych oczach? Te i wiele innych informacji nasi podopieczni wyszukali podczas warsztatów w literaturze, bowiem z niej możemy czerpać bezcenne informacje o Naszej Ziemi . Poznaliśmy również tajemnice ekologii, a także informacje o ochronie środowiska, aby docenić piękno i chronić naszą Zieloną Planetę .To dzięki treściom zawartych w tych książkach młodzież poznała również, jakże ważne w dzisiejszych czasach są pojęcia recyklingu, smogu ,segregacji odpadów czy kwaśnych deszczy. Poprzez tego typu zajęcia uczniowie uświadomili sobie, że świat, w którym żyjemy jest bardzo piękny, wspaniałe krajobrazy, przepiękne kolory, cuda stworzone przez naturę, niestety ale tylko tam gdzie nie ma ludzi. W codziennym wyścigu po dobra materialne przestaliśmy myśleć o otaczającym nas świecie zwierząt i roślin. Bezmyślnie niszczymy wszystko , co paradoksalnie niezbędne do życia: powietrze, lasy, wodę i zasypujemy świat tonami śmieci. Dlatego dbajmy wszyscy, by nie dopuścić do zgłady naszej Planety Ziemi.