Światowy Dzień Świadomości Autoagresji

W dniu 01 marca 2023 r. uczniowie z Branżowej Szkole Wielozawodowej I st. im. św. Jana Pawła II w Jabłonce brała udział w zajęciach poświęconym autoagresji. Samookaleczenie jest poważnym sygnałem głębszych problemów, z którymi młoda osoba nie potrafi sobie poradzić. Często świadczy to o przytłaczającym poczuciu osamotnienia i bezradności. Osoby borykające się z problemem autoagresji nie potrafią prosić o pomoc. Zadawanie ran własnemu ciału jest komunikatem dla otoczenia mającym pokazać, że dana osoba cierpi, jednak nie potrafi wyrazić tego słowami. Jest to zwracanie uwagi otoczenia na problem i wołanie o pomoc. Najważniejszym elementem walki z samookaleczeniem się jest budowanie wsparcia ze strony bliskich osób oraz fachowa pomoc psychologów, terapeutów i lekarzy psychiatrów.