Zapomniane kresy Orawy i Spisz drogi do niepodległości – wykład

W dniu 05.04.2018 roku w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce odbył się wykład pt: „Zapomniane kresy Orawa i Spisz drogi do niepodległości” . Zorganizowany był on w ramach obchodów 100lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Gminie Jabłonka. Wykład ubogacony prezentacją multimedialną wygłosił dr hab. Jerzy. M. Roszkowski, a całość przedsięwzięcia prowadzała pani Małgorzata Liskiewicz. W tym przedsięwzięciu uczestniczyli również przedstawiciele Zasadniczej Szkoły Wielozawodowej im św. Jana Pawła II i Centrum Kształcenia i Wychowania OHP filia w Jabłonce. Najpierw gości w imieniu wójta Gminy Jabłonka przywitała przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Obchodów Święta Niepodległości pani Grażyna Karlak , następnie odbył się wykład, zakończony dyskusją. Pan dr hab. Jerzy M. Roszkowski przybliżył historię, osadnictwa na Górnej Orawie, Spiszu i Czadeckim, a następnie opowiedział o walkach, plebiscycie oraz okolicznościach przyłączenia części Górnej Orawy i Spisza do Polski od końca XIX wieku do 1925 roku.