kurs „Kelner – barman z obsługą kasy fiskalnej”

Dnia 28 maja zakończył się kurs „Kelner – barman z obsługą kasy fiskalnej” realizowany przez Młodzieżowe Centrum Kariery w Jabłonce, dla 12 osobowej grupy uczniów z Branżowej Szkoły Wielozawodowej I st. im .św. Jana Pawła II w Jabłonce.

Szkolenie kelner – barman to doskonała okazja do zdobycia wszechstronnych umiejętności, które mogą otworzyć drzwi do wielu możliwości zawodowych w branży gastronomicznej. Głównym celem kursu było uzupełnienie kwalifikacji oraz przygotowanie uczestników do zaistnienia na rynku pracy, a także doskonalenie wiedzy i umiejętności wykonywania czynności w zakresie kelnerskiej oraz barmańskiej obsługi konsumenta. Podczas zajęć z doświadczonymi instruktorami młodzież nabyła podstawową wiedzę o winach, piwach oraz innych rodzajach alkoholi, poznała zasady przygotowywania, dekorowania oraz serwowania napojów alkoholowych, bezalkoholowych i mieszanych. Program szkolenia obejmował również: przygotowanie sali konsumenckiej do obsługi klienta, dbanie o porządek i zasady BHP na stanowisku pracy, organizacje pracy w zespole, obsługę kasy fiskalnej i zarządzanie pieniędzmi. Trzeba również pamiętać, iż praca na stanowisku kelnera lub barmana wymaga doskonałych umiejętności komunikacyjnych i interpersonalnych. Kursanci nauczyli się jak efektowanie komunikować się z klientami i współpracownikami, jak radzić sobie ze stresem i zachować profesjonalizm w każdej sytuacji. Ponad to dowiedzieli się jak efektowanie zarządzać zamówieniami, koordynować pracę w barze oraz dbać o płynność serwisu. W trakcie zajęć uczestnicy przeprowadzali praktyczne ćwiczenia, które umożliwiły im wypróbowanie swoich umiejętności w realnym otoczeniu.Wszyscy młodzi ludzie wyrazili swoje zadowolenie z profesjonalizmu trenera oraz dobrze zorganizowanej struktury szkolenia. Kurs zakończył się egzaminem pisemnym – teoretycznym, a także praktycznym, podczas którego uczestnicy potwierdzili nabyte umiejętności i uzyskali świadectwo uczestnictwa oraz certyfikat potwierdzający zakończenie szkolenia.