Zajęcia plastyczne pt.: „Nie ma obiadów za darmo”.

8 maja 2018 roku w Zasadniczej Szkole Wielozawodowej im. św. Jana Pawła II w Jabłonce odbyły się zajęcia plastyczne, mające na celu promowanie zdrowych wzorców zachowań, które wpływają na stan naszego klimatu.

Hasło przyświecające warsztatom brzmiało: „Nie ma obiadów za darmo”, czyli tak naprawdę dotyczyło kwestii tego, co możemy zmienić w naszych codziennych nawykach, aby nie szkodzić klimatowi. Rozpoczęliśmy pytaniem o zwykłe, codzienne czynności, które wykonuje każdy z nas, a więc między innymi:

•    Jakie urządzenia korzystające z energii towarzyszyły wyjściu z domu?
  •    Co składało się na śniadanie? Czy powstały z tego odpady?
  •     Co było potrzebne do mycia?
  •     Co było potrzebne do wyprodukowania ubrań, w których każdy przyszedł do szkoły?
  •     Jaki środek transportu pomógł w dotarciu do szkoły?

Po tej części wszyscy wspólnie zastanowili się, jak każde z tych, pozornie banalnych, porannych zadań może wpływać na zwiększenie emisji gazów cieplarnianych, a w efekcie doprowadzić do zmiany klimatu. Podczas dyskusji młodzież uświadomiła sobie, że nie wystarczy pamiętać jedynie o przysłowiowym „gaszeniu światła” po wyjściu z pomieszczenia. Ciągłe korzystanie ze źródeł nieodnawialnej energii, także w sposób pośredni w formie energii zużytej do produkcji wszystkiego co jest nam potrzebne, a więc ubrań, opakowań, jedzenia niestety nie wpływa korzystnie na bilans emisji zanieczyszczeń.

Po dyskusji nadszedł czas na stworzenie w grupach listy postanowień dotyczących zmiany nawyków konsumenckich (korzystanie z opakowań wielorazowego użytku, wybór produktów bez zbędnych opakowań).