„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny MIŚ”

Pod takim hasłem tegoroczne święto Pluszowego Misia uczniowie Branżowa Szkoła Wielozawodowa I st. im. św. Jana Pawła II w Jabłonce postanowili uczestniczyć w charytatywnej zbiórce pluszaków. Dzień ten obchodzony jest na całym świecie właśnie 25 listopada i jest to data nie przypadkowa, gdyż właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA. Miś, który kojarzy się z ciepłem i dobrocią, inspiruje do przeprowadzania wielu akcji dobroczynnych. Również i nasza młodzież postanowiła podzielić się tym ciepłem płynącym od miłych i mięciutkich maskotek organizując zbiórkę pluszaków, które zostaną przekazane dla Lenki Cholewy. Dziewczynka ta urodziła się z rzadką wadą Tibial Hemimelia obu nóżek i pragnie spełnić marzenie o sprawności i samodzielności. Cała zbiórka trwa jeszcze do końca miesiąca, ale już teraz widać jak dużą empatią wykazali się nasi podopieczni podchodząc do tego szczytnego zadania ofiarując olbrzymią liczbę pluszowych zabawek. Już dziś składamy wszystkim serdecznie podziękowania i oczekujemy na odwiedziny Lenki.