„Matko, idziemy do Ciebie” – XXXI Ogólnopolska Pielgrzymka OHP na Jasną Górę

W dniach 25 do 26 maja 2023 roku odbyła się coroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Młodzieży i Kadry OHP na Jasną Górę. Branżową Szkołę Wielozawodowa I st. im. św. Jana Pawła II w Jabłonce reprezentowała 10 osobowa grupa, składająca się z 8 uczniów i dwóch opiekunów. Po przyjeździe i zakwaterowaniu w Domu Pielgrzyma w Częstochowie udaliśmy się na wspólny obiad, aby zregenerować siły przed przemarszem na Jasną Górę. Następnie udaliśmy się pod Archikatedrę Częstochowską, gdzie odbyło się uroczyste powitanie uczestników Pielgrzymki przez Krajowego Duszpasterza, księdza prałata Jarosława Srokę oraz zastępcę Komendanta Głównego OHP pana Piotra Modzelewskiego. Podczas pobytu w katedrze uczniowie mogli obejrzeć przepiękną pantomimę „Przystanek Życia”. Kolejnym etapem był przemarsz Aleja Najświętszej Marii Panny z Archikatedry na Jasną Górę połączony ze złożeniem kwiatów i zniczy po pomnikiem Jana Pawła II. W Bazylice Jasnogórskiej odbyła się najważniejsza część naszego pielgrzymowania, czyli msza święta. Trochę zmęczeni, ale napełnieni wiarą udaliśmy się na kolację i krótki odpoczynek. Wieczorem w hali św. Józefa wzięliśmy udział w porywającym koncercie zespołu „Arkadio”. Muzyka freestyle przepełniona świadectwami z życia głównego wokalisty napełniła wszystkich nadzieją, że każdy człowiek jest wartościowy, ma w sobie dar i talent, coś w czym jest najlepszy. Po zakończeniu wspólnej zabawy, o godzinie 21:00 przyszedł czas na najważniejszy moment każdego wieczoru na Jasnej Górze – Apel Jasnogórski połączony z Aktem Zawierzenia Najświętszej Marii Panny. Drugiego dnia Pielgrzymki, po porannej modlitwie i śniadaniu w Sali Papieskiej odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursów ogólnopolskich zorganizowanych przez Duszpasterstwo Krajowe i Komendę Główną OHP. W konkursie na Kartkę Bożonarodzeniową 2022 nasz uczeń, Marcin Litwiak za wyróżnienie otrzymał dyplom oraz nagrodę rzeczową. Na zakończenie dwudniowego pielgrzymowania wysłuchaliśmy mini koncertu zespołu „Inny Projekt” i z błogosławieństwem księdza prałata wyruszyliśmy w drogę powrotną. Serdecznie dziękujemy organizatorom za możliwość uczestniczenia i duchowego przeżycia Pielgrzymki oraz mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy.
Adam Czerwień