fbpx

Mecz w Indiaca

  • gallery
  • gallery
  • gallery
  • gallery
  • gallery
  • gallery
W dniu 21 czerwca 2023 roku uczniowie Branżowej Szkoły Wielozawodowej I st. im. św. Jana Pawła II w Jabłonce w ramach sportowo – rekreacyjnego koła zainteresowań rozegrali mecz w Indiaca.
Indiaca jest bardzo dynamiczną i emocjonującą grą zespołową. Piłka do gry Indiaca składa się z 3 części: miękkiej poduszki wielkości dłoni, w którą uderzamy, z plastikowego trzonu oraz z 4 piór, odpowiednio ułożonych, sprawiających, że lotka świetnie zachowuje się w powietrzu.
Zasady gry są proste – dwie drużyny rozgrywają mecz piłką – lotką na boisku przedzielonym siatką. Założeniem gry jest odbijanie piłki indiaca nad siatką tak, by dotknęła podłoża na boisku przeciwnika i tym samym ochrona swojego pola przed podobnym uderzeniem. Każdej drużynie przysługują trzy odbicia piłki zanim zostanie przekazana drużynie przeciwnej. Piłkę indiaca do gry wprowadza się poprzez wykonanie serwu na pole przeciwnika. Po zdobyciu punktu przez drużynę następuje rotacja graczy na pozycjach zgodnie ze wskazówkami zegara.
Gra pochodzi z Brazylii, gdzie znana jest pod nazwą „peteka”. Do Europy, a konkretnie do Niemiec trafiła za sprawą nauczyciela wychowania fizycznego Karl Hans Krohn w 1936 roku. Natomiast Heinz Karl Kraus – wielki pasjonat, „najlepszy ojciec” gry indiaca w Niemczech rozwinął i przekształcił tę grę do znanego dziś stanu – turniejowej dyscypliny sportowej.
Do Polski z kolei ta nowoczesna forma aktywności fizycznej trafiła w 2003roku.
Pierwsze rozmowy, na temat nieznanej w Polsce dyscypliny sportu indiaca, przeprowadziła dyrektor Szkoły Podstawowej w Klonie Marzena Błaszczak podczas wakacyjnego urlopu w 2003 roku w Klonie z Elli Sett, trenerką klubu sportowego SG Erfttal Indiaca z Neuss.
Oficjalnie grę Indiaca Szkoła Podstawowa w Klonie zaprezentowała w 2004 roku podczas obchodów 350 – lecia założenia wsi Klon.
W 2006 roku założony został pierwszy w Polsce klub sportowy indiaca – uczniowski klub sportowy „Sp Klon Indiaca” z siedzibą w Szkole Podstawowej w Klonie.
Indiaca jest aktywnością niezależną od predyspozycji fizycznych i wieku. Aby osiągnąć sukces potrzebna jest praca, pasja, trening, samodyscyplina i zaangażowanie o czym przekonali się dzisiaj nasi uczniowie.
Gromczak Agnieszka