Lekcja historii w AUSCHWITZ-BIRKENAU

W dniu 19 czerwca 2023 r. uczniowie z Branżowej Szkoły Wielozawodowej I st. im. św. Jana Pawła II w Jabłonce wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau oraz do Centrum św. Maksymiliana Marii Kolbego w Harmężach, koło Oświęcimia. Na początku udaliśmy się na wystawę „Klisze pamięci. Labirynty”. Jej autorem jest Marian Kołodziej, były więzień obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, który po prawie 50-letnim milczeniu wrócił do swych przeżyć, tworząc wstrząsającą plastyczną opowieść o sobie i tych, którzy nie ocaleli z „fabryki śmierci”. Kolejnym punktem zwiedzania był obóz zagłady Auschwitz-Birkenau, jedno z najsmutniejszych miejsc na świecie, przepełnione ludzką tragedią, nienawiścią i upadkiem człowieczeństwa. Nasza młodzież w skupieniu i powadze należnej temu miejscu zwiedziła teren byłego obozu. Wycieczka ta była na pewno ważną lekcją i młodzież zapamięta ją na bardzo długo.
Renata Kucek