Ogólnopolski Konkurs „Sprawny w zawodzie, bezpieczny w pracy” – wiedza o przepisach BHP

W dniach 14 do 17 maja odbył się ogólnopolski konkurs „Sprawny w zawodzie, bezpieczny w pracy” – wiedza o przepisach BHP i w zawodzie stolarz. Do konkursu przystąpiło 23 uczestników z całej Polski z zakresu wiedzy BHP oraz 13 dwuosobowych drużyn w zawodzie stolarz.

Naszą Szkołę reprezentowała Moniak Estera, która wystartowała w konkursie wiedzy o przepisach BHP. Zadania konkursowe przygotowane były przez ekspertów z Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie wiedzy o BHP oraz Warmińsko – Mazurską Izbę Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Olsztynie – dla zawodu stolarz.

W dniu 15 maja odbył się test dotyczący przepisów BHP z elementami prawa pracy na który składało się 50 pytań. Pytania były dość szczegółowe i wymagały sporej wiedzy od wychowanków. Uczestnicy z trzech pierwszych miejsc mieli bardzo wysoką punktację tj. 1 miejsce – 46, drugie miejsce – 45 oraz trzecie miejsce – 44, co jest dowodem na bardzo wysoki poziom zawodów. Nasza uczestniczka zajęła wysokie, 11 miejsce.

W czasie wolnym organizator zapewnił bardzo dużo atrakcji. 15 maja młodzież i opiekunowie mogli zwiedzać Pasłęk, gdzie wieczorem na wyznaczonym i przygotowanym do tego miejscu odbyło się ognisko. Tego samego dnia odbył się też pokaz pierwszej pomocy, gdzie mogliśmy czynnie ćwiczyć jak postępować w przypadku złamań, ran, zakrztuszeń, w jaki sposób ustawiać osobę poszkodowaną w pozycji bezpiecznej oraz robić resuscytacje krążeniowo-oddechową na manekinach. W dniu 16 maja zwiedzaliśmy Kąty Rybackie, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Zalewu Wiślanego, a później mieliśmy okazje przejść plażą od Kątów Rybackich po Sztutową.

Podsumowanie i zakończenie konkursu „Sprawny w zawodzie – bezpieczny w pracy” odbyło się 17 maja przy udziale Wojewódzkiego Komendanta OHP Dariusza Rudnika oraz przybyłych gości: wicewojewody Warmińsko-Mazurskiego Sławomira Sadowskiego, burmistrza Pasłęka Wiesława Śniecikowskiego, zastępcy Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie Tomasza Kawałko, zastępcy prezesa Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Olsztynie Kazimierza Samokara, członka zarządu ds. handlu w Braniewsko-Pasłęckim Banku Spółdzielczym w Pasłęku Wiesława Grzankę, dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Pasłęku Teresy Brewki, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Marii Kizyk. Zwycięzcy otrzymali statuetki, dyplomy oraz nagrody rzeczowe a każdy z uczestników dyplomy oraz nagrody pocieszenia.