fbpx

Szkolenie – pierwsza pomoc przedmedyczna

Dnia 26.09.2019 r. w Zasadniczej Szkole Wielozawodowej im. św. Jana Pawła II w Jabłonce odbyło się szkolenie dla kadry oraz pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej.

Szkolenie zostało przeprowadzone przez wykwalifikowanego ratownika medycznego. Podczas niego zostały omówione zasady udzielania pierwszej pomocy, uwzględniając wszystkie podstawowe zagadnienia niezbędne do wykonania prawidłowych czynności wobec osoby poszkodowanej wskutek urazu lub nagłego ataku choroby, celem ratowania jej zdrowia i życia do czasu pojawienia się wykwalifikowanych ratowników.

Prowadzący uświadomił uczestników, że na miejscu wypadku w ogromnej mierze to pierwsze minuty decydują o życiu poszkodowanego i to od nas – potencjalnych świadków wypadku, od naszej wiedzy i umiejętności może zależeć ludzkie życie. Podczas kursu, za pomocą scenek rodzajowych ukazany został sposób wykonywania pewnych czynności chociażby reanimacji, resuscytacji, ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Uczestnicy szkolenia mieli również możliwość, aby poćwiczyć próbując swoich sił  i umiejętności. Pokazano też jak wykonać różnego rodzaju opatrunki w zależności od ran, co zrobić kiedy złamana lub zwichnięta jest kończyna albo gdy poszkodowany dusi się, bo ciało obce przedostało się do jego organizmu.

Mamy ogromną nadzieję że dzięki takiemu szkoleniu uczestnicy nabyli niezbędną wiedzę, konieczną  w przypadku udzielania pierwszej pomocy, a jednocześnie pewność, że potrafią ratować zdrowie  i najcenniejszą wartość jaką  jest życie.