fbpx

Wspólna wizyta w Krakowie

  • gallery
  • gallery
  • gallery
  • gallery
  • gallery
  • gallery
  • gallery

21 września 2017 roku – to już czwarty dzień pobytu w Zasadniczej Szkole Wielozawodowej im. św. Jana Pawła II w  Jabłonce  młodzieży, która przyjechała do nas wraz z opiekunami ze Słowacji aby zrealizować wspólny projekt pn. „Moc kultury dawniej i dziś” w ramach programu „ERASMUS+”. Jak ten czas szybko leci!. Po wspólnym śniadaniu wyjechaliśmy do Krakowa. Nie da się ukryć, że Małopolska jest jednym z najatrakcyjniejszych regionów w Polsce. Słynie z unikatowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, które stanowią podstawę do możliwości przeprowadzenia żywej lekcji historii. Tak więc pragnąc odnaleźć wspólne elementy architektury, porównać edukację i pracę dawniej i dziś, organizatorzy obrali w tym dniu kierunek Miasta Królów Polski – a więc magiczny Kraków. Hasłem przewodnim była: „Edukacja i praca dawniej i dziś”. Program był niezwykle ciekawy i bogaty w liczne atrakcje.

Po przyjeździe na miejsce nadszedł czas poznania jednego z najstarszych miast w Polsce, będącego niegdyś stolicą. Uczestnicy mogli zobaczyć i poznać historię wielu wspaniałych zabytków, którymi szczyci się Kraków. Był to między innymi wspaniały Wawel, a więc Komnaty Królewskie i Katedra oraz zlokalizowana w jej północnej części Wieża Zygmuntowska wraz z Dzwonem Zygmunta, jak również znajdujące się pod nią Groby Królewskie. Następnie Uniwersytet Jagielloński, będący najstarszą w Polsce oraz jedną z najstarszych w Europie uczelni, założoną w 1364 roku.

Nie obyło się również bez spaceru po otoczonym średniowieczną zabudową Starym Mieście, które w całości, jako pierwszy zabytek w Polsce zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W tym miejscu obowiązkowy punkt stanowił Kościół Mariacki, jak również Sukiennice oraz położona nieopodal Wieża Ratuszowa. Dodatkowo, udało się zwiedzić Muzeum znajdujące się na szlaku turystycznym w podziemiach Rynku Głównego. Ożywione po wiekach przez archeologów podziemia, przez swój magiczny klimat pozwalają zabrać odwiedzających w podróż w przeszłość. W zestawieniu z elementami współczesnej techniki dostarczają niezapomnianych wrażeń.

Kolejnym i ostatnim już punktem wycieczki była urokliwa dzielnica Krakowa, jaką stanowi Kazimierz, na którą uczestnicy udali się pieszo prowadzącą od Rynku, jedną z najstarszych ulic w Krakowie, mianowicie ulicą Grodzką, która niegdyś stanowiła część Drogi Królewskiej.

Po powrocie do budynku Szkoły w Jabłonce uczestnicy zjedli wspólną kolację, następnie udali się na świetlicę, gdzie w ramach podsumowania dnia pełnego wrażeń wszyscy razem stworzyli mapę Krakowa, na której zaznaczyli najbardziej charakterystyczne miejsca, które tego dnia odwiedzili.