Zawody sportowo-obronne w Pleszewie

Od 4 do 7 czerwca w Pleszewie odbyły się zawody sportowo-obronne dla czteroosobowych drużyn składających się z dwóch chłopców i dwóch dziewczyn. Naszą Szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Czesław Gutt, Marcin Bielak, Agnieszka Pawlak i Monika Szyszka.

Całe zawody miały charakter uroczysty gdyż w tym roku przypadło 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polaków oraz
100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uroczyste rozpoczęcie poprzedzała msza święta odprawiana przez Ks. Biskupa Kaliskiego – Edwarda Janiaka, następnie w asyście orkiestry wojskowej, wojskowej kampanii honorowej oraz pocztów sztandarowych nastąpił przemarsz na plac CKiW OHP w Pleszewie. Po drodze delegatury złożyły wieńce przed tablicą Jana Pawła II oraz pod armatą upamiętniającą 20 pułk artylerii przeciwpancernej. Na placu CKiW OHP w Pleszewie nastąpił apel pamięci, salwa honorowa, przemarsz kampanii honorowej, oraz uroczyste otwarcie zawodów. Dla zebranych zagrała też Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych. Następnie na sali gimnastycznej odbyła się sesja naukowa, którą wygłosił Komendant Główny Bogdana Ścibut: „Młodzież w walce o odzyskanie niepodległości i jej udział w Powstaniu Wielkopolskim” oraz prof. zw. dr hab. Zenon Jasiński z Uniwersytetu Opolskiego – „patriotyczne wychowanie młodzieży w funkcjonowaniu OHP”. Po prelekcji młodzież mogła zwiedzać sprzęt wojskowy oraz broń, którą przywiózł ze sobą 16 Jarociński Batalion Remontu Lotnisk.

Pierwszym etapem w dwudniowych zmaganiach był konkurs wiedzy historycznej „O Niepodległość Rzeczpospolitej” na który składało się 20 pytań. Następnie młodzież przeszła na Strzelnicę Bractwa Kurkowego gdzie odbyły się zmagania strzeleckie. Drużyny konkurowały ze sobą strzelając z wiatrówki na odległość 10m oraz z KBKS-u na strzelnicy elektronicznej na odległość 50m. W następny dzień wszystkie drużyny przejechały na poligon/strzelnicę „Karczemka” gdzie odbyły się zawody sportowo – obronne. W tym dniu drużyny konkurowały ze sobą w sztafecie z karabinkiem KBKS Brno1 gdzie mieli do przebiegnięcia dystans 500m z licznymi przeszkodami, strzelanie z KBKS-u do tarcz z odległości 50m oraz najbardziej emocjonujący pojedynek strzelecki w którym drużyny strzelały z KBKS do tarcz zapadkowych przeciwnika. Nasza drużyna w ogólnej klasyfikacji wywalczyła 4 miejsce na 21, dostając za to puchar, medale oraz dyplomy. W poszczególnych konkurencjach wypadliśmy następująco: w teście wiedzy historycznej zajęliśmy 2 miejsce, w pojedynku strzeleckim zajęliśmy 3 miejsce, w sztafecie uplasowaliśmy się na 5 miejscu, ponadto Agnieszka Pawlak zajęła 3 miejsce w konkursie strzeleckim z wiatrówki na 10m w klasyfikacji dziewczyn. Gratulujemy naszej drużynie zdobytych medali i pucharów.