Spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z policją

W ramach działań profilaktyczno-edukacyjnych w dniu 16.09.2022r w Branżowej Szkole Wielozawodowej I st. im. św. Jana Pawła II w Jabłonce zorganizowano spotkanie z przedstawicielami policji. Tematem dzisiejszego spotkania była odpowiedzialność karna dla nieletnich. Na podstawie prezentacji dzielnicowy omówił kto to jest osoba nieletnia oraz jakie ma prawa i obowiązki. Policjanci wytłumaczyli co oznacza określenie czyn karalny omawiając jednocześnie kilka artykułów kodeksu karnego, wykroczeń czy ustawy o prawie ruchu drogowym . Uczniowie dowiedzieli się , jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawa i jaka grozi za nie kara .Dowiedzieli się także, co to jest demoralizacja przedstawiając jednocześnie jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej. Spotkanie z młodzieżą miało charakter debaty, uczniowie chętnie zadawała pytania w kwestiach dla nich niejasnych. Dzięki luźnej dyskusji mieli możliwość wypowiedzenia się w ważnych dla nich sprawach i uzyskania odpowiedzi na niejasne dla nich zagadnienia.
Mamy nadzieje, że uczestnictwo w tego typu zajęciach przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności młodzieży za swoje zachowanie.