Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu 2023

🚬🚬🚬🫁🗣🗣🗣🫁🚬🚬🚬
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest zawsze w trzeci czwartek listopada. W 2023 roku dzień ten przypada na 16 listopada, stąd też tego dnia w Branżowej Szkole Wielozawodowej I st. im. św. Jana Pawła II w Jabłonce zorganizowano zajęcia, na których poruszono tematykę uzależnienia od tytoniu.
W Polsce „Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu” obchodzony jest już od 1991 roku, a więc tradycja jest dosyć długa. Co ciekawe – dzień ten ma już nieco ponad 30-letnią tradycję w świecie, gdyż sięga 1974 roku, kiedy to w USA w stanie California zaczęto zachęcać ponad milionową grupę palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Jednak inicjatywa ta ma zmotywować społeczeństwo do całkowitego zaprzestania palenia i porzucenia nałogu. Celem obchodzenia tego dnia jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na negatywne skutki palenia tytoniu obejmujące obszary: społeczne, ekonomiczne i przede wszystkim zdrowotne.
Podczas spotkania udało się nakłonić młodzież do zastanowienia się nad najważniejszą wartością, jaką jest życie i zdrowie własne i innych. Przedstawione zostały najczęstsze powody, dla których sięga się po papierosa i takie, dla których chciałoby się przestać. Aby skutecznie rzucić palenie trzeba poznać argumenty, które subiektywnie stoją „za” i „przeciw”. Jednak większość powodów sięgania po papierosa można racjonalnie „rozbroić”. Uświadomiono również młodzież jak cienka jest linia, której przekroczenie prowadzi do nałogu. Przestawiono także korzyści płynące z rzucenia palenia papierosów oraz e-papierosów. Pamiętajmy proszę o tym, że osoby niepalące, w tym również dzieci i osoby starsze mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej, która wolna będzie od dymu tytoniowego. Nie narażajmy ich więc na tzw. „bierne” palenie!