Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu w Jabłonce

W dniu 16 listopada 2017 roku w Zasadniczej Szkole Wielozawodowej im. św. Jana Pawła II w Jabłonce odbyły się zajęcie plastyczne poprzedzone prelekcją na temat szkodliwości palenia papierosów oraz zalet płynących z rzucenia palenia z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu.

Najpierw wychowankowie zebrali się w grupy, aby wysłuchać prezentacji na temat palenia papierosów, z której dowiedzieli się, jak dużo substancji szkodliwych dla zdrowia, a niekiedy prowadzących do śmierci znajduje się w każdym wypalonym papierosie niezależnie od tego, czy to „slimy”, „mentolowe”, czy „lighty”. Dodatkowo przekonali się, jakie korzyści płyną z rzucenia palenia zaczynając od poprawy zdrowia przez poprawę wyglądu i sprawności seksualnej, aż po oszczędność pieniędzy. Następnie podopieczni mieli za zadanie wykonanie plakatu promującego rzucanie palenia. Wychowankowie ochoczo przystąpili do działania. Najpierw „burza mózgów”, co narysować? Jak rozplanować układ znaków, napisów i symboli aby zachęcić innych do rzucenia palenia. Potem w ruch poszły farby i pędzle i już po chwili można było zaobserwować pierwsze zarysy nowo powstałych plakatów. Po zakończeniu prac podopieczni musieli zaprezentować swoje prace opowiadając jak skutecznie rzucić palenie. Mamy nadzieję, że takie działania przyczynią się do tego, aby młodzież paląca rzuciła wreszcie paleniem papierosów, a ci, którzy jeszcze nie sięgnęli po papierosa utrwalili się w tym, że ich wybór jest słuszny.