fbpx

Teatr profilaktyczny w Jabłonce.

  • gallery
  • gallery
  • gallery
  • gallery
W dniu 25.04.2022r. w Branżowej Szkole Wielozawodowej I st. im. św. Jana Pawła II w Jabłonce został zorganizowany dla młodzieży po raz kolejny już – teatr profilaktyczny poruszający problem przemocy i agresji pt. ,,Zaciśnięte pięści”. Spektakl został wystawiony przez profesjonalnych aktorów z teatru ,,Maska” z Krakowa.
To pouczająca opowieść o emocjach. Od tych najciemniejszych, złych po te piękne, takie jak przyjaźń czy miłość. Żyjemy w niepewnych czasach. Stres, niepokój i lęk przed jutrem towarzyszą nam na co dzień. Jednak nie zawsze potrafimy poradzić sobie z trudnościami, które napotykamy na naszej drodze. Nieważne, w jakim jesteśmy wieku. Spektakl w prosty sposób pokazuje działanie pętli agresji, która zamienia ofiarę w kata. Często agresja młodych ludzi ma podłoże w przemocy, której doświadczają w rodzinnym domu. Nie zawsze można skutecznie obronić się przed przeciwnościami losu, można natomiast dzielnie stawić im czoła.
Jest wieczór, zatroskana pani Jasińska kończy czytać fascynującą powieść, nastoletni Staś z zapałem rozwiązuje zadania z matematyki. Do domu wraca pan Jasiński. Ciszę wypełniają krzyki i wrzaski mężczyzny, który właśnie stracił pracę w fabryce…Życie chłopca zmienia się w jednej chwili. Staś staje się obiektem agresji sfrustrowanego ojca. Spokojny, cichy chłopak nie potrafi przeciwstawić się ojcu. W nowej sytuacji nie ma już miejsca na naukę, a chłopcu coraz trudniej pogodzić oba światy.
Jak zachowa się ofiara w zetknięciu z kimś słabszym? Z kimś takim jak Basia – klasowy „kozioł ofiarny”?
Miejmy nadzieje, że ze spotkania młodzież wyciągnie pozytywne wnioski i nie będzie musiała się nigdy zmagać z tego typu problemami w swoim życiu.